Regeringen har beordrat utredning av conversion therapy inom utbildningsväsendet, att redovisas 2022.


http://(https://www.mucf.se/pressmeddelande/mucf-ska-kartlagga-om-unga-hbtq-personer-i-sverige-utsatts-omvandelseterapi

Personligen så undrar jag hur detta påverkar min status som ”rättshaverist”. Högsta förvaltningsdomstolen sitter och tittar på professor Otto Fischers falska examinering och min överklagan angående denna, men skriver på sin egen hemsida att man egentligen ”bara sysslar med prejudikat”. Jag uppfattar det som att de eftersom regeringen tillsatt denna utredning (länk ovan) givits möjligheten att ”sätta ett prejudikat”. Undrar hur de själva uppfattar det (mina erfarenheter av svensk Förvaltningsrätt har hittills varit att de är 100 % korrumperade, de så att säga legitimiserar myndighetsmissbruk inom Högskole- och Universitetsvärlden).

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s